Uczniowie z Gimnazjum nr 2 realizujący projekt "Ślady bohaterów" przygotowali spotkanie z kpt. Stefanem Kuligiem – żołnierzem ZWZ-AK, więźniem Auschwitz-Birkenau, żołnierzem wyklętym.


Towarzyszący kapitanowi Jan Ruchała (Polskie Towarzystwo Historyczne), przybliżył młodzieży kolejne etapy jego życia: harcerstwo, działalność w ZWZ, AK, pobyt w obozie koncentracyjnym Oświęcim - Brzezinka (a następnie Sachsenhausen, Barth, Ravensbrück), gdzie wiosną 1943 r. „został poddany przez lekarzy SS sztucznemu zakażeniu tyfusem plamistym”.
Duże wrażenie wywarł na młodzieży prezentowany przez Stefana Kuliga, wytatuowany na przedramieniu, numer obozowy - 95664. Kiedyś widziałem taki numer w podręczniku i na filmie i wydawało mi się, że dotyczy to odległej przeszłości, a tu stanął przed nami człowiek, który tego wszystkiego doświadczył – to niesamowite, mówił po spotkaniu Dawid z klasy pierwszej.
Młodzież słuchając dalszych losów Stefana Kuliga, mogła przekonać się o tym, że koniec wojny nie oznaczał dla Polaków odzyskania upragnionej wolności. Polska znalazła się w strefie wpływów ZSRR, a Stefan Kulig podjął działalność konspiracyjną przeciwko reżimowi komunistycznemu, działał w strukturach Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Za swoją działalność został aresztowany, brutalnie bity przez funkcjonariuszy UB, a w 1948 skazany na 5 lat więzienia.

Gdy rozpoczynała się wojna Stefan Kulig był w wieku zebranej na sali i wsłuchującej się z coraz większym wzruszeniem w historie jego życia, młodzieży. To uzmysławia nam w jak innej rzeczywistości żyjemy i jak różna jest nasza codzienność, a przede wszystkim tragiczną drogę naszej Ojczyzny i rodaków do upragnionej wolności.
Stefan Kulig mówił, że o tą wolność musiał walczyć: „Czułem, że muszę coś zrobić dla ojczyzny, że oni chcą mi ją zabrać”. Jednocześnie wyraził swoją radość, że dziś młodzież może już żyć w wolnej Polsce.
Dla młodzieży urodzonej już po roku 1989, wolność jest czymś naturalnym, a państwo organizacją wobec której łatwo przyjmować postawy roszczeniowe. Ma stwarzać warunki bezpiecznego i wygodnego życia. Takie spotkania pozwalają zmienić optykę, skłaniają do refleksji nad tym: Czym jest dla mnie Ojczyzna? Czy byłbym gotów poświęcić dla niej życie? Co jestem winny pokoleniom, które walczyły o wolność? Jak wyrażać swój patriotyzm? Co współcześnie stanowi największe zagrożenie?
Młodzież próbowała zmierzyć się z tymi pytaniami już w trakcie spotkania. Podkreślała, że niesłychanie trudno wyobrazić sobie jak zachowałaby się, gdyby stanęła w obliczu wyborów, jakich musiał dokonywać Stefan Kulig. Po chwili refleksji wyrażali jednak przekonanie, że dla Ojczyzny ich pokolenie, też z pewnością gotowe byłoby podjąć walkę. Spotkanie z kapitanem Kuligiem będzie impulsem, aby do tych pytań powracać częściej. 
Spotkanie zakończyło się symbolicznym wręczeniem biało-czerwonych róż przez dyrekcję i przedstawicieli uczniów. Kilkanaście kolejnych minut młodzież osobiście dziękowała kapitanowi za możliwość tego spotkania i wykonywała pamiątkowe zdjęcia.

W następnym etapie działań w ramach projektu "Ślady bohaterów", grupa uczniów z Gimnazjum nr 2, nagra krótki filmik poświęcony kapitanowi Stefanowi Kuligowi. Młodzież przygotuje się do nagrania poznając jego losy poprzez analizę źródeł pisanych, publikacji oraz wywiadu, który przeprowadzi z kapitanem. 


Inne artykuły

zdj bohaterzy2

Projekt

„Śladem sądeckich społeczników

w drodze do niepodległej"

dofinansowany jest ze środków

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

 

 FIO logo

 

Projekt organizowany przez
Fundację Centrum Edukacji Mobilnej

logo Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej

  

Projekt "Ślady bohaterów"

dofinansowano ze środków

Muzeum Historii Polski w Warszawie

w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
 

czarny kwadrat oficjalny pomn

 

PJ RGB pomn