Hala Łabowska to miejsce niezwykle nie tylko ze względu na walory krajobrazowe, ale również historię regionu. W jej rejonie w trakcie II wojny toczyły się walki, a po wojnie ukrywali się tam żołnierze podziemia antykomunistycznego z oddziału „Żandarmeria”, których kapelanem był ksiądz Władysław Gurgacz. 

Wrzesień to miesiąc szczególny, w którym na Hali Łabowskiej oddać można hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego. Nie mogło więc nas tam zabraknąć, tym bardziej, że nasza grupa wybrała postać księdza jako bohatera o którego działaniach pogłębiamy wiedzę, aby podzielić się nią z naszymi rówieśnikami. 

W pierwszą sobotę września na polanie przy schronisku, gdzie przeniesiono obelisk upamiętniający partyzantów PPAN, odbyła się msza św. sprawowana przez bpa Leszka Leszkiewicza w intencji kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy z jego oddziału. Po mszy przemówienie wygłosił szef MON Antoni Macierewicz, który podkreślił, że żołnierze niezłomni przeciwstawili się temu co rozstrzygnięto na arenach międzynarodowych i wybrali zgodnie z tradycją niepodległościową opór przeciwko zniewoleniu, dzięki któremu Polska się mogła później odradzać. 

Drugą okazją do uczczenia pamięci bohaterów podziemia był 37 Zlot im. mjr. J. Zubka „Tatara” organizowany na Hali Łabowskiej przez PTTK Beskid z Nowego Sącza. Mjr Julian Zubek to współtwórca tras kuriersko – przerzutowych na Sądecczyźnie, który w latach 1944 – 1945 dowodząc 9-tą kompanią III batalionu 1 PSP AK walczył z hitlerowskim okupantem w rejonie Hali Łabowskiej. 

Młodzież uczciła pamięć bohaterów zapalając pod poświęconym im obeliskami symboliczne znicze.

Warto podkreślić, że dla większości młodzieży biorącej udział w projekcie „Ślady bohaterów” była to pierwsza w życiu wycieczka na Halę Łabowską i okazja do poznania jej bohaterów. 

Zobacz zdjęcia


Inne artykuły

zdj bohaterzy2

Projekt

„Śladem sądeckich społeczników

w drodze do niepodległej"

dofinansowany jest ze środków

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

 

 FIO logo

 

Projekt organizowany przez
Fundację Centrum Edukacji Mobilnej

logo Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej

  

Projekt "Ślady bohaterów"

dofinansowano ze środków

Muzeum Historii Polski w Warszawie

w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
 

czarny kwadrat oficjalny pomn

 

PJ RGB pomn