Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej zaprasza uczniów i nauczycieli historii, do udziału w projekcie „Ślady bohaterów”, realizowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”.

Istotą projektu jest zaangażowanie 10 grup liderów młodzieżowych do popularyzacji wiedzy o 10 postaciach związanych z regionem, których działalność i dokonania warte są upowszechniania w celu rozbudzania i pielęgnowania postaw patriotycznych i obywatelskich, budowania związku z regionem, kształtowania tożsamości narodowej. Na przestrzeni wieków z Sądecczyzną związanych było wiele osób, które mogą stanowić wzorce dla młodzieży. Przybliżenie sylwetek tych wspaniałych ludzi, będzie też okazją do poznania najważniejszych wydarzeń, które na przestrzeni wieków kształtowały tożsamość regionu.

Za nami już pierwsza edycja projektu zrealizowana w roku 2016. Efekty naszej pracy zawarte zostały w ebooku "Ślady bohaterów". Obecnie rozpoczęliśmy II edycję projektu Ślady bohaterów, w której chcemy wyeksponować różne drogi Sądeczan do wolności w latach 1939 – 1989. Chcemy pokazać jak wielkim darem jest wolność, którą wywalczyli dla nich ich przodkowie, którzy często jeszcze obok nich żyją lub żywa jest pamięć o nich.

Każda z grup (5 uczniów + nauczyciel) wybierze jedną postać związaną Sądecczyzną i zbierze na jej temat informacje. Następnie przygotuje scenariusz zajęć, w oparciu o który upowszechni wiedzę o lokalnym bohaterze w swojej szkole.

Podsumowaniem działań wszystkich grup będzie interaktywny e-book (scenariusze zajęć, notki biograficzne, mapki, zdjęcia, refleksje uczestników projektu, odsyłacze do ciekawych publikacji) udostępniony w sieci na licencji CC BY.

Najciekawsze i najlepiej udokumentowane działania zespołów, nagrodzone zostaną w konkursie towarzyszącym projektowi. Pula nagród 750 zł.

Harmonogram działań w ramach projektu „Ślady bohaterów”

do 30.05. 2017

Rekrutacja do projektu

od 01.05.2017

do 30.11.2017

Działania grup obejmujące: zbieranie informacji o wybranym bohaterze (np. analiza publikacji, spotkania, wywiady, wyjścia edukacyjne), opracowanie artykułu i scenariusza zajęć, przeprowadzenie kampanii informacyjnej w szkole (np. warsztaty, wystawa) i sieci Internet.

30.05.2017

Udział w pierwszych warsztatach

pierwsza połowa października 2017

Udział w drugich warsztatach (m.in. omówienie postępów z realizacji działań, analiza opracowywanych scenariuszy, wskazówki do dalszych prac).

do 31.10.2017

Przesłanie przez opiekuna wypracowanych materiałów o wybranym bohaterze.

do 15.11.2017

Przesłanie sprawozdania z realizacji działań.

do 30.11.2017

Ogłoszenie wyników konkursu; publikacja wypracowanych materiałów.

 

Zgłoszenia do udziału w projekcie proszę przesyłać drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

załącznik 1: Zgłoszenie do udziału w projekcie

załącznik 2: Harmonogram działań

załącznik 3: Zgoda rodziców 

załącznik 4: Jak przygotować scenariusz?

załącznik 5: Regulamin konkursu

Załącznik 6: Sprawozdanie

 

Wszelkich informacji na temat projektu udziela koordynator:

Krzysztof Małota

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 510492372


Inne artykuły

zdj bohaterzy2

Projekt

„Śladem sądeckich społeczników

w drodze do niepodległej"

dofinansowany jest ze środków

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

 

 FIO logo

 

Projekt organizowany przez
Fundację Centrum Edukacji Mobilnej

logo Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej

  

Projekt "Ślady bohaterów"

dofinansowano ze środków

Muzeum Historii Polski w Warszawie

w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
 

czarny kwadrat oficjalny pomn

 

PJ RGB pomn