Metoda projektu - polega na realizacji zadań podejmowanych/rozwiązywanych samodzielnie przez uczniów w środowisku lokalnym. Nauczyciel określa ramy działań, pełni rolę wspierającą, motywuje, pomaga w diagnozowaniu trudności.
WebQuest - to rodzaj metody projektu, w której punktem wyjścia do wykonania zadania/rozwiązania problemu są zasoby sieci.
Przygotowywany w ramach projektu scenariusz upowszechniający wiedzę o wybranym społeczniku powinien odchodzić od tradycyjnych form nauczania w systemie klasowo-lekcyjnym (tok podający), na rzecz nauczania problemowego, wykorzystującego elementy WebQuestu.
Zalecamy, aby pod względem metodycznym scenariusze w jak największym stopniu:
- angażowały młodzież do samodzielnego odkrywania stawianych przed nią problemów,
- zawierały pytania naprowadzające i ukierunkowujące na osiągnięcie zakładanego celu,
- uwzględniały zasoby i możliwości sieci:
· jako punkt wyjścia poszukiwań informacji o wybranej postaci (np. Sądecka Biblioteka Cyfrowa udostępnia Roczniki Sądeckie i dużo innych wartościowych opracowań; wiele jest w sieci publikacji pasjonatów historii mogących stanowić źródło inspiracji i pomysłów);
· jako znakomite narzędzie do komunikacji i promocji efektów działań (np. prezentacja, filmik, interaktywna mapa, e-przewodnik, wywiad, publikacja - umieszczone na wybranym portalu).
- zmuszały do wyjścia poza teren szkoły, dzięki czemu można bezpośrednio poznać dziedzictwo kulturowe regionu, miejsca związane z poznawaną postacią.
Struktura scenariusza
Cele szczegółowe - najlepiej ująć w formie planowanych osiągnięć ucznia po każdych zajęciach.
Metody pracy:
Planowany czas realizacji:
Przebieg zajęć (pod względem metodycznym zbliżony jest do WebQuestu):
- Wprowadzenie – opis wprowadzający w problematykę działań, mający zaciekawić, zainspirować uczniów do pracy; odniesienie do celów.
- Zadanie – polecenia dla poszczególnych grup. W zależności od typu zadania w poleceniu wyartykułowany jest efekt, który chcemy osiągnąć lub problem, który chcemy rozwiązać.
- Opis czynności prowadzących do rozwiązania zadania, który przybiera formę: instrukcji dla uczniów - karty pracy, uwag do realizacji, pytań szczegółowych nakierowujących na rozwiązanie zadania;
- Źródła (zasoby) – propozycja materiałów dostępnych w sieci, pomocnych do rozwiązania zadań.
- Podsumowanie – może przybrać formę prezentacji efektów pracy uczniów, ma skłaniać do refleksji i dalszych poszukiwań.
- Ewaluacja – kryteria oceny wykonania zadań z uwzględnieniem samooceny ucznia.