W dniu 21 września grupy młodzież biorąca udział w projekcie "Ślady bohaterów" (klasy trzecie gimnazjum, Szkoła Podstawowa Nr 3, ILO), uczestniczyły w wycieczce na Halę Łabowską, gdzie wzięła udział w Zlocie im. mjr. J. Zubka „Tatara” oraz poznawała losy PPAN i miejsca z nią związane.


Chłód, deszcz, wiatr – czyli trafiła nam się wymarzona pogoda, aby choć w odrobinie poczuć klimat z jakim na co dzień obcowali partyzanci w Beskidzie Sądeckim w trakcie II wojny światowej.
Po co tam wędrowaliśmy w taki deszcz?
Odpowiedzią niech będzie motto z zakopiańskiego cmentarza na Pęksowym Brzyzku przypisywane francuskiemu marszałkowi F. Fochowi: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie". Słowa te zostały przywołane przez prezesa PTTK „Beskid”, jako apel do młodzieży, aby pamiętała o bohaterach dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Nasi uczniowie zadanie to spełniają wzorowo m.in. poprzez realizację projektu „Ślady bohaterów”, w trakcie którego szukają informacji o osobach, które odegrały ważną rolę w naszym regionie.
Podczas wycieczki młodzież miała możliwość posłuchać wspomnień rodzin partyzantów w tym syna Juliana Zubka - Krzysztofa. Julian Zubek ps. Tatar to współtwórca tras kuriersko – przerzutowych na Sądecczyźnie. W latach 1944 – 1945 dowodząc 9-tą kompanią III batalionu 1 PSP AK walczył z niemieckim okupantem w rejonie Hali Łabowskiej.
Syn Juliana Zubka nie kryjąc wzruszenia, zwrócił się do młodzieży, aby korzystała mądrze z tych zdobyczy o które musiały walczyć wcześniejsze pokolenia. Przytoczył tu słowa ojca, które wypowiedział do swoich żołnierzy pod koniec wojny, gdy się ujawniał i zdawał broń: „Chłopcy, kawał roboty dla Polski zrobiliście, a teraz trzeba robić dalej, uczyć się i pracować”.
Warto podkreślić, że po wojnie również nieopodal Hali Łabowskiej, ukrywał się przed tropiącymi ich komunistami oddział PPAN „Żandarmeria”, którego założycielem był pochodzący z Nawojowej Stanisław Pióro „Emir”, a kapelanem ks. Władysław Gurgacz. Celem naszej wycieczki było też wyznaczenie punktów do przygotowywanej interaktywnej mapki, która ma zachęcić do spaceru śladem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców (PPAN). Już w sierpniu liderzy z ILO – w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych – odwiedzali miejsca w pobliżu Hali Łabowskiej, które uwiecznione zostały na archiwalnych zdjęciach PPAN.
Choć tym razem pogoda nam nieco pokrzyżowała plany to przeszliśmy przeszło 12 km w rzęsistym deszczu i w dobrych humorach. Oprócz nas, na Halę Łabowską dotarło około 100 osób z różnych szkół w tym rozśpiewani harcerze z drużyny Włóczykije z Łomnicy. Wszyscy posilili się przygotowaną przez PTTK kiełbaską i herbatą. Nikt nie spalił skarpetek ani butów, susząc je przy kominku. Wróciliśmy cali i zdrowi, a porcja historii jakiej doświadczyliśmy zaowocuje już wkrótce…
Podsumowaniem projektu „Ślady bohaterów” (edycja II: 1918 – 1989), będzie e-book poświęcony wybranym bohaterom, zawierający informacje zebrane przez młodzież i opiekunów w trakcie jego realizacji oraz interaktywne mapki ze zrealizowanych wycieczek. Zespoły, które przeprowadzą najciekawsze działania zostaną nagrodzone w konkursie.

Zobacz zdjęcia z wycieczki w galerii


Inne artykuły

zdj bohaterzy2

Projekt

„Śladem sądeckich społeczników

w drodze do niepodległej"

dofinansowany jest ze środków

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

 

 FIO logo

 

Projekt organizowany przez
Fundację Centrum Edukacji Mobilnej

logo Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej

  

Projekt "Ślady bohaterów"

dofinansowano ze środków

Muzeum Historii Polski w Warszawie

w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
 

czarny kwadrat oficjalny pomn

 

PJ RGB pomn