Za nami znakomita zabawa połączona z edukacją, a wszystko za sprawą gry miejskiej przybliżającej wybrane miejsca i postaci, które odegrały istotną rolę na drodze do Niepodległej. Okazało się, że miejsca ze ścisłego centrum, które na co dzień mijamy, zawierają wiele cennych informacji o bohaterach sprzed lat, których nie dostrzegamy, a którzy swoją postawą wnieśli znaczny wkład w odzyskanie wolności.


Doświadczyliśmy jak wielkie znaczenie mają subtelne, nie narzucające się tablice pamiątkowe, krótkie wzmianki na budynkach, które dają współczesnym możliwość refleksji nad tym jak wiele osób przed nami, chodzących tymi samymi ulicami, poświęcalo się dla swojej ojczyzny i lokalnej społeczności. Rozwiązując kolejne zagadki z gry, poznaliśmy m.in. postacie: księdza Karola Bołoza Antoniewicza, Jana Potoczka, Józefa Bieńka, Lucjana Lipińskiego, Albiny Małeckiej, Bronisława Pierackiego, Feliksa Rapfa, Marii Ritter, Zbigniewa Szkarłata, Władysława Gurgacza, Michała Głowackiego.
Są to postacie często zapomniane, a które swą aktywnością w różnych okresach czasu i na różnych płaszczyznach przybiżały kraj do upragnionej wolności.
Formuła gry miejskiej, pozwoliła wyjść ze szkolnej ławy, a jednocześnie poznać kawał historii i znakomite inicjatywy wspomnianych postaci związanych z Sądecczyzną.
społecznych.
W grze miejskiej wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3, oddziałów gimnazjalnych, I Liceum oraz ZS Progres, którzy realizują projekt „Śladem ądeckich społeczników w drodze do niepodległości” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Inne artykuły

zdj bohaterzy2

Projekt

„Śladem sądeckich społeczników

w drodze do niepodległej"

dofinansowany jest ze środków

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

 

 FIO logo

 

Projekt organizowany przez
Fundację Centrum Edukacji Mobilnej

logo Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej

  

Projekt "Ślady bohaterów"

dofinansowano ze środków

Muzeum Historii Polski w Warszawie

w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
 

czarny kwadrat oficjalny pomn

 

PJ RGB pomn