13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w ramach projektu „Śladem sądeckich społeczników…” przeprowadziliśmy ostatnią w tym roku grę terenową, przybliżającą postacie i wydarzenia, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce.


Naszą trasę rozpoczęliśmy od budynku sądeckiego ratusza, gdzie 9 stycznia 1981 rozpoczął się strajk okupacyjny. Następnie udaliśmy się do siedziby "Solidarności" (Pijarska 17 a), gdzie spotkaliśmy się z jej liderem Andrzejem Szkaradkiem. Przybliżył on młodzieży początek organizowania struktur sądeckiej Solidarności, represje stanu wojennego i późniejszą działalność.
Dowiedzieliśmy się o wydawaniu podziemnej prasy (Wiadomości Nowosądeckie), mszach za Ojczyznę, spotkaniach w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Wizyta stała się również okazją do wspomnienia postaci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który właśnie w siedzibie "Solidarności" miał swoje biuro parlamentarne, jako poseł Porozumienia Centrum z Sądecczyzny w latach 1999-2002.
Bukietem symbolicznych biało czerwonych kwiatów, młodzież podziękowała panu Andrzejowi Szkaradkowi za tę żywą lekcję historii, którą przeniósł nas w klimat lat 80. i przypomniał o najważniejszych wydarzeniach tamtych czasów.
Nasza dalsza trasa wiodła przez miejsca związane z postaciami Lucjana Lipińskiego, Bronisława Pierackiego, Józefa Piłsudskiego, księży Karola Antoniewicza, Jana Sygańskiego oraz Władysława Gurgacza.
Projekt „Śladem sądeckich społeczników w drodze do niepodległości" dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Inne artykuły

zdj bohaterzy2

Projekt

„Śladem sądeckich społeczników

w drodze do niepodległej"

dofinansowany jest ze środków

Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

 

 FIO logo

 

Projekt organizowany przez
Fundację Centrum Edukacji Mobilnej

logo Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej

  

Projekt "Ślady bohaterów"

dofinansowano ze środków

Muzeum Historii Polski w Warszawie

w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
 

czarny kwadrat oficjalny pomn

 

PJ RGB pomn